Čo má spoločné trekking a Nordic Walking

10.03.2023

Trekking a Nordic Walking sú obe aktivity zamerané na chôdzu a pohyb v prírode. Výhody pre telo sú mnohé, napríklad posilnenie svalov, zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a zvýšenie flexibility. Okrem toho majú oba typy aktivity pozitívny vplyv na psychické zdravie a môžu pomôcť zmierniť stres a úzkosť.

Nordic Walking špecifiká

Nordic Walking sa líši od Trekingu použitím špeciálnych palíc, ktoré sa používajú na posilnenie horných končatín a zvýšenie aeróbnej aktivity. Je to skvelá aktivita pre tých, ktorí hľadajú spojenie medzi chôdzou a posilňovacími cvičeniami.

Nordic Walking palice vám pomáhajú pri posilňovaní a tréningu celého tela. Nordic Walking je náročnejší ako bežná chôdza a môže pomôcť pri zlepšovaní srdcovo-cievneho systému, redukcii hmotnosti a zlepšovaní celkovej kondície. Táto aktivita je ideálna pre ľudí všetkých vekových kategórií, vrátane starších ľudí a tých, ktorí majú problémy s kĺbmi, ale aj pre aktívnych športovcov.

Nordic Walking sa zvyčajne vykonáva v kratších intervaloch, alebo v kombinácii s ďalšími cvičeniami a ideálne po rovnom povrchu. 

Trekking resp. turistika špecifiká

Treking zvyčajne zahŕňa dlhé prechádzky v prírode po rôznych terénoch, vrátane kopcov a náročnejších povrchov. Často sa vyžaduje výbava ako batohy, turistické palice, lezecké popruhy a podobne. 

Je to skvelý spôsob, ako sa dostať von z mesta a prejsť si čerstvým vzduchom. Pri trekkingu používame turistické palice, ktoré pomáhajú udržiavať rovnováhu a zlepšujú celkovú kondíciu. Trekking poskytuje vynikajúce cvičenie na dolné končatiny a môže tiež pomôcť pri redukcii stresu vďaka pohybu v prírode.

Čo majú teda trekking a nordic walking spoločné?

V oboch prípadoch je dôležité správne sa pripraviť a zabezpečiť si vhodné vybavenie. Dobrú obuv a oblečenie, hydratáciu a ochranu proti slnku by nemali chýbať.

Obe aktivity majú veľký vplyv na zdravie, pomáhajú udržiavať fyzickú kondíciu a posilňujú celé telo. Okrem toho, obe aktivity sa zameriavajú na prechádzky v prírode, čo môže byť pre niektorých ľudí veľkým lákadlom.

Pri oboch sa používajú palice, ale netreba si ich zamieňať. Ani tenis sa nehrá s pingpongovou raketov. 

V závere môžeme konštatovať, že Nordic Walking a Trekking majú mnoho spoločných prvkov a výhod pre telo a myseľ. Ak hľadáte novú aktivitu, ktorá vám umožní objaviť krásu prírody a zlepšiť vaše zdravie, určite stojí za to vyskúšať jednu z týchto možností.

Text a foto: Lukáš Novotný a Gabel s.r.l.